Το Snehta Residency
Ο Julius Pristauz, γεννημένος στην Αυστρία, ζει και εργάζεται στο Βερολίνο. Το έργο του επεκτείνεται από τη γλυπτική, την εγκατάσταση και το βίντεο στην περφόρμανς και την επιμελητική πρακτική. Στην ατομική του έκθεση στο Snehta Residency TOOLS / T
Το έργο του περιστρέφεται συχνά γύρω από ζητήματα που σχετίζονται με τις εντάσεις που αναπτύσσονται μεταξύ δημόσιου – ιδιωτικού και με το θέμα της κατασκευής των ταυτοτήτων (όχι μόνο των ατομικών, αλλά και των συλλογικών ή ακόμη και των εταιρικών), καθώς και τον τρόπο με τον οποίο τα ζητήματα αυτά αντανακλώνται στον αστικό χώρο και την αρχιτεκτονική.
Η έκθεση έχει τη μορφή μιας site-specific
Λόγω του γεγονότος ότι τον τελευταίο καιρό έχει αναπτύξει έντονο ενδιαφέρον για το θέμα του αθλητισμού, βρήκε στην Ελλάδα μια πλούσια πηγή έμπνευσης για έρευνα, εστιάζοντας στον σχεδιασμό και τον εν δυνάμει queer αρχιτεκτονικό χαρακτήρα των σταδίων και των αρένων. Τα στάδια είναι από τα πρώτα έργα της αρχιτεκτονικής και ταυτόχρονα από τα πιο ιδιόμορφα που μεταβάλλονται, προσαρμόζονται στις εκάστοτε χρονικές περιόδους και εξυπηρετούν ποικίλους σκοπούς. Σύμφωνα με τις θεωρίες περί ενός queer χώρουεντός του φάσματος της αρχιτεκτονικής, το στάδιο κατέχει, επίσης, μια ιδιαίτερη θέση, η οποία έρχεται σε αντίθεση με τις περισσότερες σύγχρονες κανονιστικές αρχιτεκτονικές δομές, εξαιτίας του στρογγυλού και οβάλ σχήματός τους. Ο Pristauz χρησιμοποιεί αυτές τις ιδέες για να δημιουργήσει παραλληλισμούς μεταξύ διαφορετικών δρώντων υποκειμένων, αφήνοντας ίχνη που έχουν ως στόχο να επεκταθούν, πέρα από τον τόπο και τον χρόνο, σε όλο τον χώρο της έκθεσης.
Πληροφορίες
Εγκαίνια | Τρίτη, 21 ΜαΪου 2024, 19:00
Χώρος | Snehta Residency, Ι. Δροσοπούλου 47, Κυψέλη
Διάρκεια | 21 - 28 Μαϊου 2024
Ωράριο | καθημερινά 17:00 - 21:00
Σύνδεσμοι | https://www.
Επικοινωνία | admin@